Czy CZŁOWIEKIEM ROKU 2006 będzie uczennica Topolówki? | Topolówka

Czy CZŁOWIEKIEM ROKU 2006 będzie uczennica Topolówki?

Autor: Redakcja, 30. Styczeń 2007

Czekamy niecierpliwie na wyniki głośnego plebiscytu Gazety Wyborczej, w którym jednym z 12 kandydatów jest uczennica kl.1 C – AGATA GŁOMBIOWSKA.Przypominamy, że Agata wraz z koleżanką Ewą Baturo (obecnie I LO) doprowadziły do odsłonięcia na placu Solidarności w Gdańsku tablicy upamiętniającej ofiary stanu wojennego. Obie dziewczyny mają zainteresowania historyczne, które ujawniły już w gimnazjum. Wówczas to wzięły udział w Konkursie Historycznym „Nieznani bohaterowie”. Takim zapomnianym bohaterem był Antoni Browarczyk, który zginął postrzelony w głowę w wieku 23 lat. Miało to miejsce podczas rozpędzania przez ZOMO demonstracji pod gmachem KW PZPR w Gdańsku 17 grudnia 1981 roku. Agata z Ewą dotarły do rodziny zmarłego i pieczołowicie zebrały wszystkie materiały związane z tym tragicznym wydarzeniem.
Mimo ogromnego wkładu pracy, Konkursu Historycznego nie wygrały. Stało się jednak co innego. Temat prześladowań z okresu stanu wojennego tak je pochłonął, że tkwiły w nim po uszy. I to one właśnie, a nie dorośli, którzy przeżyli tamte czasy, zauważyły rażące zaniedbanie – brak jakiegokolwiek upamiętnienia ofiar krwawych zajść w grudniu 1981.

Postanowiły zmienić ten stan rzeczy. Napisały list do Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza, proponując upamiętniającą tablicę. Oczywiście nie stało się to z dnia na dzień. Minęły miesiące zanim dziewczyny sforsowały kolejne przyczółki lokalnej biurokracji. Ale udało się. 13 grudnia 2007 roku, w 25 rocznicę wybuchu stanu wojennego, Agata i Ewa, wraz ze swoimi klasami i wychowawcami, zostały osobiście zaproszone przez Prezydenta Miasta na uroczystość odsłonięcia tablicy przy pomniku Trzech Krzyży w Gdańsku (zdjęcia z tej uroczystości, autorstwa prof. Walczyka, znajdują się w Galerii).

Równocześnie do szkoły dotarły listy z podziękowaniami za tę inicjatywę od pana Prezydenta Adamowicza oraz siostry Antoniego Browarczyka. Wielokrotnie też pisano o nich w lokalnej prasie. Mamy nadzieję, że Agata zostanie CZŁOWIEKIM ROKU 2007, czego je wszyscy życzymy, a zwłaszcza chlubiąca się swą koleżanką „pierwsza humana”!