Deklaracja Młodych. Nasze ideały są z nieba wzięte. | Topolówka

Deklaracja Młodych. Nasze ideały są z nieba wzięte.

Autor: Redakcja, 20. Styczeń 2007

Niemal sześćdziesięciu uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych w styczniu pracowało nad tekstem „ Deklaracja Młodych. Nasze ideały są z nieba wzięte”. 17 stycznia, podczas odbywających się w Gdańsku ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, zakończono prace nad projektem.

Młodzi, którzy pracowali nad „Deklaracją Młodych” pochodzą z trzech gdańskich szkół, dwóch liceów i jednego technikum: III LO, V LO i Zespołu Szkół Łączności.
W projekcie z naszej szkoły udział brali:

Klaudia Albercka, Alicja Capała, Wojciech Garbaliński, Jan Hlebowicz, Agnieszka Kandouci, Katarzyna Kurjańska, Magdalena Paduch, Weronika Perez-Borjas, Honorata Pilch, Luiza Safi, Natalia Szóstakowska, Karolina Ziemba, Daniel Tamkun, Halina Wojsław

Pierwszy raz spotkali się 8 stycznia w Domu Uphagena na ulicy Długiej. Rozmawiali z prof. Jerzym Sampem, badaczem i znawcą dziejów Gdańska, oraz z Adamem Koperkiewiczem, dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, o Żydach, tworzących przez wieki wielokulturowość miasta. Michał Rucki, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, odpowiedział zaś na wszystkie pytania dotyczące współczesnego życia pobożnych Żydów. Dla młodzieży było to niezapomniane przeżycie, jak mówi uczennica naszego liceum – Natalia Szóstakowska:

„Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w takim przedsięwzięciu. Okna mojego domu wychodzą na ruiny jedynego, który pozostał w Gdańsku, cmentarza żydowskiego. Długo szukałam informacji na ten temat, nim cokolwiek znalazłam. A dziś miałam okazję porozmawiać z żywym człowiekiem, dowiedzieć się czegoś więcej o jego wierzeniach i życiu. To bardzo ciekawe i cenne doświadczenie.”

Młodzież wylosowała tematy kolejnych rozdziałów „Deklaracji Młodych”, nad którymi później pracowała w szkołach. Pierwszy rozdział – dedykowany Bogu – przypadł w udziale III LO. Honorata Pilch w wywiadzie z Dziennikiem Bałtyckim przyznaje, że kosztowało ich to dużo pracy:

„Opracowaliśmy rozdział pierwszy dotyczący Boga, wiary, miejsc świętych i dialogu. Jak tylko okazało się, że przygotowujemy pierwszą część dotycząca Boga, wiedzieliśmy, że jest przed nami trudne zadanie”

Uczniowie musieli w taki sposób przedstawić swoje refleksje i deklaracje, aby zgodzili się z nimi wyznawcy judaizmu. Przyznają iż nie było łatwo, gdyż wielu z nich chciało położyć nacisk na chrześcijaństwo. Tymczasem chodzi o uniwersalne podejście, zgodne zarówno z judaizmem jak i chrześcijaństwem.

Uczniowie Technikum Łączności rozważali zapisy drugiego rozdziału „Deklaracji Młodych”, poświęconego sumieniu. W V LO czyniono starania o spisanie ostatniego rozdziału traktującego na temat wspólnoty.

„Deklaracja Młodych. Nasze ideały są z nieba wzięte” została odczytana podczas wspólnej modlitwy Żydów i Chrześcijan, która odbyła się 17 stycznia w kościele św. Jana w Gdańsku.