Wielkie zmiany, czyli Topolówka 2.0 | Topolówka

Wielkie zmiany, czyli Topolówka 2.0

Autor: Redakcja, 25. Czerwiec 2010

(Dyskusja na temat treści artykułu prowadzona jest na forum)

Od dłuższego już czasu witryna topolowka.pl przechodzi różnorakie przemiany. Chcieliśmy więc przybliżyć Wam co udało nam się w tym roku osiągnąć oraz do czego jeszcze będziemy dążyć.

Od czasu kiedy tylko pamiętamy, a było to jeszcze kilka lat temu, występowało wiele problemów z serwerem – na przykład notoryczne niedochodzenie maili aktywacyjnych forum przez co wszystkie konta aktywowane musiały być ręcznie.

Rozwiązaniem tego, oraz wielu innych problemów, okazała się zmiana dostawcy usług hostingowych: z przyjemnością ogłaszamy, że w styczniu 2010 na nasz wniosek szkoła zawarła umowę z inną firmą, co znacząco wpłynęło na poprawę jakości działania strony.

Jednak doszliśmy do wniosku, że przenoszenie starego systemu strony na nowy serwer mija się właściwie z celem – było tam całe mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, system nie był dawno aktualizowany i był niewygodny w obsłudze. Oczywiście doceniamy trud i pracę, jaką włożyli w niego twórcy, obecnie absolwenci Topolówki, jednak do roku 2010 technologia zdecydowanie wyprzedziła wykorzystywany Panel Administratora.

W związku z tym postanowiliśmy postawić na gotowe, darmowe, sprawdzone przez tysiące użytkowników, wolne i otwarte rozwiązanie jakim jest WordPress. Przeniesione zostały wszystkie newsy, galeria, przepisane przez nas ręcznie podstrony oraz wygląd (od nowa, zgodnie z wytycznymi xHTML). Działa to bardzo dobrze, szybko i co najważniejsze – bezpiecznie.

Pod koniec marca pojawił się pomysł odświeżenia dość archaicznego już wyglądu strony głównej Topolówki. Tak też się stało, 1 kwietnia oddany do Waszego wglądu został testowy projekt (oparty o HTML5, CSS3 i biblioteki javascript), który po licznych uwagach użytkowników forum (za które dziękujemy) oraz wielu modyfikacjach zyskał ostateczny kształt zaaprobowany przez Dyrekcję.

Jednak na tym modernizacja się nie zakończyła – powstało oficjalne konto Topolówki w serwisie YouTube, gdzie zamieszczane będą filmy z różnych imprez szkolnych (zachęcamy do przesyłania nam materiałów, kontakt na podstronie redakcji). Oprócz tego na stronie głównej znajdziecie teraz również link do grupy Topolówki na Facebooku oraz do – tak długo oczekiwanych – zastępstw online (dziękujemy Pani Dyrektor Cierniak za poświęcany temu czas).

Redakcja cieszy się ze współpracy, która nawiązała się między nami, a Parlamentem i Klubem Myśli Politycznej. Nareszcie uczniowie na bieżąco informowani są o działalności tych ważnych organów, dzięki specjalnie utworzonym podstronom. Wyżej wspominana elastyczność nowej platformy pozwoli na sprawne zarządzanie stroną przez kolejne kadencje Parlamentu.

W ostatnim tygodniu nauki pracowaliśmy nad stronami IB i Sekcji Hiszpańskiej, które swym przestarzałym wyglądem odstraszały, zamiast przyciągać uczniów do szkoły. Nareszcie nasze wizytówki zyskały należytą im pozycję. Do kosmetycznych zmian należy też zaliczyć odświeżenie układu menu na stronie. Warto również nadmienić, że po raz pierwszy od długiego czasu w tym roku forum będzie czynne w czasie wakacji, zachęcamy więc do jego odwiedzin.

Co jeszcze chcielibyśmy osiągnąć? Częściej aktualizować galerię i pozostałe podstrony, ściślej współpracować z Parlamentem i Klubem Myśli Politycznej, dbać o dalsze unowocześnianie strony w oparciu o współpracę z użytkownikami. Pracujemy też nad projektem portalu działającego na zasadzie tzw. dziennikarstwa obywatelskiego dla uczniów Topolówki, o czym czytaliście już na forum. Przede wszystkim liczymy na większą aktywność Was, uczniów, którzy cenną radą wspieraliście nas podczas każdej zmiany. Dziękujemy Wam, jednocześnie zachęcając do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu szkoły.

Życzymy miłych wakacji
Redakcja, czerwiec 2010