„Patriotyzm na dziś – pracować głowami, nie rękami” – spotkanie z Januszem Lewandowskim | Topolówka

„Patriotyzm na dziś – pracować głowami, nie rękami” – spotkanie z Januszem Lewandowskim

Autor: Redakcja, 1. Marzec 2011

W piątek 24 lutego odbyło się oczekiwane przez członków Licealnego Forum Gospodarczego i Klubu Myśli Politycznej spotkanie z eurodeputowanym oraz członkiem Komisji Europejskiej ds. budżetu, panem Januszem Lewandowskim, który mówił o tym jak funkcjonują  struktury Unii Europejskiej oraz o sytuacji Polski na tle innych krajów.

Słowo wstępne gościa poprzedziło krótkie przedstawienie jego życiorysu i kariery politycznej. Jednak najciekawsze były pytania osób z widowni. Padło ich w sumie pięć, a dotyczyły zarówno funkcjonowania UE, jej historii, celów na przyszłość, jak i sytuacji Polski na tle innych krajów oraz aktualnej polityki wewnętrznej  i zagranicznej. Usłyszeliśmy odpowiedzi wyczerpujące i w sposób przystępny wyjaśniający słuchaczom dany problem. Dowiedzieliśmy się np. iż Unia Europejska nie tylko ma na celu pomoc finansową krajom członkowskim, ale także umacnianie ich tradycji. Wspieranie takich regionów jak Katalonia czy Bawaria pozwala na zachowanie ich kulturowej odrębności.

Sytuacja naszego kraju została przedstawiona dość optymistycznie. Według Janusza Lewandowskiego,  bogatsze kraje nie odnoszą się w sposób protekcjonalny do Polski, często wręcz  popierają ją w wielu sprawach. Nasz kraj, jako jeden z niewielu, w korzystny dla siebie i Europy sposób potrafi zagospodarować otrzymane dotacje. Pomimo naszej niezłej sytuacji, została także podkreślona przepaść pomiędzy dobrze rozwijającym się zachodem – Hiszpanią, Niemcami, a jak na razie uboższymi krajami – Polską, czy Czechami. Wejście naszego kraju do UE zostało określone jako spotkanie dwóch różnych części Europy.

Pojawiło się również pytanie o wykład  p. Janusza Lewandowskiego na Harvardzie w 2010 roku. Jest to, według niego, jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie i na pewno najprzyjemniejszy dla osób z całego świata, o czym sam się przekonał  podczas dwóch podróży na tę uczelnię.

Spotkanie trwało ponad 45 minut, a po jego zakończeniu w auli zostali jeszcze członkowie Licealnego Forum Gospodarczego.