Relacja z V edycji TopboTa | Topolówka

Relacja z V edycji TopboTa

Autor: Robert, 12. Marzec 2011

W piątek 4.03.2011r. 20 drużyn z całej Polski przywiozło do Topolówki swoje zmechanizowane pociechy, żeby te mogły walczyć o zwycięstwo w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki TopboT. Po rozpoczęciu atmosfera rywalizacji rosła wraz z rozwojem wydarzeń.

W tym roku uczestnicy musieli przebrnąć przez dwa zadania i cztery drużyny z największą ilością punktów przechodziły do trzeciego, finałowego etapu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: dr inż. Mariusz Dąbkowski (Politechnika Gdańska), dr inż. Marek Galewski (Politechnika Gdańska), Adam Dąbrowski (student Politechniki Gdańskiej) oraz Agnieszka Olszewska (uczennica III LO w Gdańsku). Zadania robotów polegały na przejechaniu po linii (bynajmniej nie była ona prostą) i przeniesieniu piłeczki w wyznaczone miejsce oraz na pokonaniu labiryntu, zbierając po drodze ludziki z klocków LEGO. Być może  nie  brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce tak łatwo  nie było. Najlepszy uzyskany wynik to ponad 740 pkt. Po  chwilach wypełnionych wielkimi nadziejami, często też  niepewnością, czy zawodem, ostatecznie wyłoniono cztery najlepsze drużyny. Były to hotBOT z Topolówki, RoboGuards z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika, Maximus Bot również z Topolówki i DeLaBoty gimnazjum im. św. Jana de La Salle.

Trzecie zadanie było trzymane w najściślejszej tajemnicy aż do samego dnia konkursu. Miało to na celu przetestowanie faktycznych umiejętności programistów i ich zdolności do szybkiego radzenia sobie z problemami. Zadanie typu capture the flag polegało standardowo na przetransportowaniu flagi z pola startowego przeciwnika na swoje własne. Naturalnie zanim zrobi to nasz przeciwnik. Ze względu na znacznie ograniczoną ilość czasu, roboty napotykały na swojej drodze rozmaite przeszkody i nieraz trzeba było konkurencję powtarzać. Emocje sięgały zenitu. Ostatecznie Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego oraz udział w ogólnoświatowym konkursie Botball w USA przypadł drużynie DeLaBoty w składzie Mateusz Kmieć, Michał Berny, Kacper Kukier, Krzysztof Sieg, Karol Gonia i Mikołaj Kmieć. Klasyfikacja wszystkich drużyn wyglądała następująco:

 1. DeLaBoty Gimnazjum św. Jana De La Salle
 2. RoboGuards Publiczne Gimnazjum nr 1
 3. Maximus Bot Topolówka
 4. hotBOT Topolówka
 5. Format C:\ Technikum Mechatroniczne nr 1
 6. Roboty Drogowe V LO Gdańsk
 7. Neobot Gdańskie Autonomiczne Gimnazjum
 8. Robopingwiny ZSCHiE
 9. Green Power I LO w Tychach
 10. DRoboty V LO Gdańsk
 11. DeltaFORCE I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach
 12. IQBot Gdańskie Autonomiczne Gimnazjum
 13. Shery Technikum Mechatroniczne nr 1
 14. ILO_beta I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
 15. mechatronic team Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Warszawie
 16. Józek Team V LO Gdańsk
 17. Manfred Drużyna Indywidualna
 18. Afkors Topolówka
 19. ILO_alfa I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
 20. PROb0t Team Publiczne Katolickie Gimnazjum im. św. Kazimierza

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Obejrzyj więcej zdjęć w galerii