Zajęcia na UG | Topolówka

Zajęcia na UG

Autor: Robert, 26. Marzec 2011

Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Gdańskiego i otwartości nauczycieli akademickich, młodzież Topolówki ma możliwość poznawania zagadnień naukowych z innej perspektywy, poszerzającej horyzonty i inspirującej do samodzielnych przemyśleń.

15 marca uczniowie z klas II B i III B uczestniczyli w wykładzie i warsztatach z elektroencefalografii (EEG). Zajęcia odbyły się w Katedrze Fizjologii Zwierząt, a ich tematem były czynności elektryczne generowane przez mózg.

16 marca klasa I B miała przyjemność wysłuchania wykładu dr Agnieszki Kowalkowskiej pod tytułem „Zobaczyć niewidzialne cechy mikromorfologiczne kwiatów„, z którego dowiedzieliśmy się m. in. jak storczyki mamią i oszukują owady. Druga prezentacja to „Bursztyn bałtycki – odkryjmy wymarły świat.” Poznaliśmy liczne przykłady flory i fauny zachowanej w żywicy kopalnej. Bursztyn to substancja znacznie bardziej tajemnicza niżby się wydawało. Nie jest minerałem, choć tak jest traktowany. Wydobywa się go w kopalniach, a nie łowi. Określenie „bursztyn prawdziwy” nie oznacza, że jest on naturalny, bo jantar jest znacznie starszy niż przypuszczano – najstarszy okaz zawierający inkluzję liczy sobie 220mln lat, a znaleziono go we włoskich Dolomitach. Zajęcia zostały przeprowadzone przez dr Elżbietę Sontag – absolwentkę Topolówki, obecnie adiunkt Katedry Zoologii Bezkręgowców, kierownik gdańskiego Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie prof. Katarzyna Radzikowska i Hanna Szarafińska.