Hiszpańsko-austriacko-portugalsko-polski Comenius | Topolówka

Hiszpańsko-austriacko-portugalsko-polski Comenius

Autor: Robert, 5. Czerwiec 2011

5 kwietnia klasa 1H pojechała na lotnisko odebrać wyczekiwanych gości z Hiszpanii i Portugalii, którzy  przylecieli do Polski w ramach programu wymiany uczniów i współpracy między szkołami – Comenius (należy przypomnieć, że wcześniej, w październiku 2010 uczniowie Topolówki byli w Portugali w szkole średniej, niedaleko Porto). Dzięki znajomości języków obcych, barier komunikacyjnych nie było wcale, tym bardziej, że wszyscy okazali się bardzo otwarci, sympatyczni i ciekawi Gdańska oraz atrakcji przygotowanych przez naszą szkołę.

Następnego dnia dołączyła mała grupka uczniów i nauczycieli z Austrii. Program pobytu był bogaty i obejmował: zwiedzanie Gdańskiej Starówki, spacer po Parku Oliwskim i Molo w Sopocie,obejrzenie wystawy „Drogi do Wolności” i wizytę w fabryce cukierków. Wszędzie towarzyli im uczniowie z klasy I H.  Nie zabrakło również  obiadu w swojskiej restauracji we wspaniałej atmosferze! Z największym entuzjazmem została jednak odebrana wspólna wycieczka do Szymbarka do Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie nasi goście zobaczyli słynny dom do góry nogami.
  Podczas wizyty w Topolówce młodzież z zagranicy wraz ze swoimi nauczycielami przedstawiła prezentacje o swoich krajach, połączone z krótkim programem artystycznym. My zorganizowaliśmy koncert kaszubskiego zespołu Koleczkowianie, który stał się także  okazją do wspólnego śpiewu i tańca.
Tegoroczny Comenius był wspaniałą okazją do integracji, rozwinięcia umiejętności językowych i nawiązania nowych przyjaźni. Pomimo temperatury o wiele  niższej niż w Hiszpanii i Portugalii oraz ciągłego pośpiechu Polaków, nasi goście byli bardzo zadowoleni. Pożegnania na lotnisku były nieco smutne,  ale to przecież jeszcze nie koniec wymiany. Za rok na zakończenie projektu to my odwiedzimy Hiszpanię.