Warsztaty z biotechnologii na Bałtyckim Festiwalu Nauki | Topolówka

Warsztaty z biotechnologii na Bałtyckim Festiwalu Nauki

Autor: Robert, 16. Czerwiec 2011

W dniach 25 – 27 maja trwał na Uniwersytecie Gdańskim doroczny Bałtycki Festiwal Nauki. Grupa przyszłych olimpijczyków uczestniczyła w warsztatach biotechnologicznych, podczas których zapoznali się z najnowszymi technikami laboratoryjnymi.

Bakteriom wszczepiono gen meduz warunkujący wytwarzanie świecącego na zielono białka. Uczniowie dokonali analizy komórek bakteryjnych a następnie wieloetapowego oczyszczania fluorescencyjnego białka z użyciem m.in. elektroforezy oraz kolumny chromatograficznej. A oto opinie uczestniczek o zajęciach:

Warsztaty bardzo mi się podobały. Mimo, że dotyczyły rzeczy, która była dla nas nowa, prowadzącemu udało się tłumaczyć w sposób przystępny, jednocześnie nie zanudzając niepotrzebnymi szczegółami, których i tak nie udałoby nam się zapamiętać. Mam nadzieję, że uda nam się wychodzić częściej
~Kinga

Według mnie, warsztaty były naprawdę rewelacyjne. Prowadzący wszystko po kolei tłumaczył i widać było, że mu zależy żebyśmy na pewno wszystko zrozumieli. Przy naszej grupie ciągle czuwał ten drugi pan i pilnował żebyśmy niczego nie sknocili :)) w ogóle się nie dłużyło i wszystko było zaplanowane, i sprawnie szło. oby więcej takich zajęć :)
~Katia

Również uważam, że te warsztaty były wyjątkowo udane! Czas zupełnie się nie dłużył – tak jak to ujęła Katia. Sympatyczni opiekunowie służyli pomocą, rozwiewali nasze wątpliwości i wszystko dokładnie tłumaczyli. Sądzę, że piątkowe zajęcia zapamiętamy na długo, bo uzyskane wyniki były przecież efektem przede wszystkim NASZEJ pracy. Tym razem nie tylko słuchaliśmy doświadczonych osób, ale sami mogliśmy poczuć się odrobinę jak naukowcy korzystając ze specjalistycznego sprzętu i pracując nad czymś, czego w normalnych warunkach nie jesteśmy w stanie nawet spróbować.
~Marta

Warsztaty były bardzo ciekawe i zachęcające młodych ludzi do zainteresowania się biotechnologią. Były prowadzone bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie przez bardzo charyzmatycznego prowadzącego. Oprócz próbki białka zielonej fluorescencji wyniosłam sporą wiedzę z tych zajęć
~Ola