Ratujmy rekiny! Przynieś ciasto, kliknij, pomóż. | Topolówka

Ratujmy rekiny! Przynieś ciasto, kliknij, pomóż.

Autor: Redakcja, 24. Październik 2011

W związku z Europejskim Tygodniem Rekinów, 27 października w naszej szkole odbędzie się sprzedaż ciast, z której dochód zostanie przeznaczony na adopcję rekina! Prosimy, aby wszystkie klasy przyniosły ciasta i zostawiły je we czwartek rano na portierni u Pani Loni. Pomysł może wydawać się dość ekscentryczny, ale to właśnie rekiny potrzebują naszej pomocy! W ciągu ostatnich lat drastycznie zwiększyła się liczba ich połowów na świecie, przez co wiele gatunków rekinów jest zagrożonych wyginięciem.

Jest wiele powodów dla których połowy tych ryb się zwiększyły. Po pierwsze, zaczęto przeprowadzać wiele badań, które miały na celu sprawdzenie, czy chrząstka rekinów ma właściwości lecznicze. Jak na razie żadne badanie tego nie wykazało, jednak wiemy już, że chrząstka ta nie działa leczniczo na trądzik, astmę, egzemę czy też AIDS.
We Wschodniej Azji zupa z płetwy rekina jest uważana za afrodyzjak, który musi się pojawić na każdym weselu. Danie to widnieje także w menu wielu znanych restauracji, nie tylko w Azji, ale i w Australii czy Europie! To właśnie dzięki tej potrawie powstało zjawisko ‘shark finning’, które polega na połowie rekinów, odcinaniu im płetw i wyrzucaniu tych pięknych zwierząt do oceanu. Taki rekin bez płetw nie ma szans na przeżycie, ponieważ nie posiada pęcherza pławnego, a musi się poruszać, aby przeżyć. Tak oburzająco okrutne postępowanie jest powodem śmierci około 100 tyś rekinów rocznie! Z roku na rok ta liczba maleje, jednak nie dlatego, że ludzie zdają sobie sprawę ze skutków swojego okrucieństwa i go zaprzestają, ale dlatego, że populacje rekinów maleją z dnia na dzień. Rocznie ginie więcej rekinów niż się rodzi. Warto tu wspomnieć, iż ciąża u tej grupy trwa nadzwyczaj długo, bo nawet 2 lata, a osobniki tego rodzaju późno osiągają dojrzałość płciową. To wszystko powoduje ciężko odwracalne zmiany, które mogą doprowadzić do całkowitego wyginięcia rekinów w niedalekiej przyszłości.
Niestety w Polsce nie mamy zbyt wiele narzędzi do walki z tym problemem. Co gorsza, wiele osób, które widziały film „Szczęki”, nie popiera działań związanych z ochroną rekinów. Należy pamiętać, że Hollywood rządzi się swoimi prawami, a realia przedstawione w tym filmie są zupełnym zaprzeczeniem rzeczywistości. Większość rekinów jest planktonożerna, a człowiek nie jest głównym, niezbędnym do przeżycia składnikiem ich diety. Ataki na człowieka zazwyczaj są formą wypadku i pomyłki ze strony rekina. Dlatego też ofiary takich ataków są pogryzione, a nie zjadane w całości, a ewentualne przypadki zgonów wynikają z utraty krwi. Gdyby przedstawić tę sytuację w liczbach, to statystycznie 100 000 rekinów rocznie ginie z rąk ludzi, a 5 osób umiera na skutek omyłkowego ataku rekina. Co ciekawe, 4 razy więcej ludzi ginie rocznie po ataku słonia, a jednak nie obserwujemy tak wrogiego nastawienia do tych zwierząt.
Grupa Shark Alliance już kolejny rok z rzędu organizuje Europejski Tydzień Rekinów. W tym roku grupa ta chce uzbierać jak najwięcej podpisów pod petycją do ministrów rybołówstwa, aby także kraje Unii Europejskiej zostały objęte restrykcjami dotyczącymi połowów rekinów. Petycja ta będzie dostępna na stronie startowej na każdym z komputerów w naszej szkole w bieżącym tygodniu. Liczymy na Twój podpis! (Link jest również dostępny po wciśnięciu poniższego bannera.)

<a href=”http://www.sharkalliancepetition.org” target=”_blank”> <img src=”http://www.sharkalliance.org/sharkalliance2_images/users/ESW%202011/Banners/BANNER-ESW.400.PL.gif„> </a>

Anna Konobrodzka