Krew i mózg na warsztatach z biologii na UG | Topolówka

Krew i mózg na warsztatach z biologii na UG

Autor: Redakcja, 13. Styczeń 2012

Uczniowie klasy 2b mieli niekłamaną przyjemność uczestniczenia w zajęciach warsztatowych „Co w głowie piszczy – mózg pod lupą i mikroskopem” świetnie przeprowadzonych przez dr Dorotę Myślińską z Katedry Fizjologii Zwierząt UG, które odbyły się pod koniec grudnia w ramach projektu edukacyjnego „Poznaj pracę biologa”.
Prezentacja multimedialna oraz liczne eksponaty pozwoliły na lepsze poznanie anatomii funkcjonalnej mózgu  przy użyciu trójwymiarowego atlasu. Mogliśmy się także przekonać, że własnym zmysłom nie należy do końca ufać, czego najlepszym dowodem są złudzenia optyczne.

Poznaliśmy również tajemnice preparatyki tkanki mózgowej szczura dzięki dr Irenie Majkutewicz, której zajęcie to sprawia niemało radości.
Równolegle odbyły się zajęcia pt.”Co pływa w naszej krwi?”, na których młodzi biolodzy nauczyli się wykonywania rozmazu krwi, liczyli erytrocyty, oznaczali hematokryt, stężenie hemoglobiny i odczyn Biernackiego.
Oto, co mówi o ćwiczeniach ich uczestniczka Zuzia Muraszko – Kuźma: ”Okazało się, że wszystkie te badania nie są takie trudne, ale wymagają dużej dokładności, precyzji i oczywiście cierpliwości. Na koniec była jedna z najciekawszych rzeczy – sami mogliśmy zbadać własną grupę krwi.” Dodać należy, że trochę to bolało! Nad całością czuwał i życzliwie służył pomocą dr Wojciech Glac, który wg opinii Zuzi „był miłym prowadzącym, ciekawie mówił i chętnie nam pomagał”. Podziękowania dla p. prof. Hanny Szarafińskiej za zorganizowanie zajęć.