U nas po raz 5. | Topolówka

U nas po raz 5.

Autor: Redakcja, 29. Styczeń 2012

Mam haka na raka jest projektem, który pomaga młodym jak i starszym ludziom poznać i zrozumieć chorobę nowotworową. Polega on na uświadamianiu społeczeństwu czym jest rak i jak z nim walczyć, a przede wszystkim,  na zachęcaniu do badań profilaktycznych. Tegoroczna – piąta już edycja projektu dotyczy nowotworu jelita grubego, drugiego pod względem ilości zachorowań w Polsce.
Zadaniami projektowymi zajęła się grupa uczniów z klasy 1b:  Marta Adamska, Marta Krawczyk, Laura Mazurek, Monika Puszko i Marcin Senkus. Ich działaniami kieruje p. prof. Anna Osieczko, nauczyciel biologii.

W ramach akcji, zbieramy do końca lutego przybory plastyczne typu: kredki, mazaki, bloki a także różne pluszaki dla dzieci chorych na raka. Uczniowie,  którzy coś z tych rzeczy przyniosą, proszone są o pozostawienie ich na portierni u pani Loni lub w kantorku biologicznym.

W  klasach odbędą się także prelekcje na temat profilaktyki raka jelita grubego. Przewodniczących klas zainteresowanych prelekcją, prosimy o zgłaszanie się do Marty Krawczyk w celu ustalenia terminu. Dnia 15 lutego w środę w szkole odbędzie się „Dzień Hakowicza” – na przerwach będą sprzedawane ciasta i inne słodkości, a zebrane pieniądze  przeznaczymy na zakup przyborów plastycznych dla chorych dzieci przebywających w szpitalach w Trójmieście. Będziemy też zbierać podpisy pod deklaracją o brzmieniu  „Nakłonię jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”.

Pamiętajcie: każdy przebadany człowiek to mniejsze ryzyko zachorowania i mniejszy stres dla osób mu bliskich, więc warto namówić mamę, tatę, babcię, dziadka, wujka lub ciocię. Zachęcamy całą naszą topolówkową społeczność do wzięcia udziału w projekcie!