W Swissmedzie laparoskopia i trenażery | Topolówka

W Swissmedzie laparoskopia i trenażery

Autor: Redakcja, 31. Styczeń 2012

12 stycznia uczniowie Topolówki uczestniczyli w ćwiczeniach na trenażerach medycznych w szpitalu Swissmedu w Gdańsku. Były to dwie grupy po 12 uczniów z klas 3B, 2B oraz 3 IB – wybrane osoby, które są zainteresowane studiami medycznymi, a być może  w przyszłości  również chirurgią. Celem warsztatów było przybliżenie tajników laparoskopii czyli tzw. „chirurgii przez dziurkę od klucza” – małoinwazyjnej metody polegającej na wykorzystaniu mikrokamery i zestawu mikronarzędzi do wykonywania zabiegów operacyjnych w jamach ciała bez konieczności rozległego nacinania powłok.

W pierwszej części zajęć uczniowie wysłuchali wykładu o historii laparoskopii oraz rodzajach zabiegów chirurgicznych wykonywanych tą metodą oraz mieli okazję obejrzeć rozmaite narzędzia stosowane w laparoskopii.W części drugiej – wykonywali ćwiczenia manualne na trenażerach chirurgicznych – sprzęcie , na którym swoje umiejętności ćwiczą przyszli i początkujący chirurdzy.
Zajęcia poprowadził chirurg dr Jarosław Kobiela.
Warsztaty zostały zorganizowane dzięki uprzejmości Centrum Medycznego Swissmed, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Osieczko i Katarzyna Radzikowska, nauczyciele biologii.