Spotkanie z arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim | Topolówka

Spotkanie z arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim

Autor: Redakcja, 27. Wrzesień 2012

W poniedziałek, 24 września 2012 roku mieliśmy zaszczyt gościć arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Jego Ekscelencja odwiedził naszą szkołę w ramach wizytacji lekcji religii, a także wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez Klub Myśli Politycznej „Stańczyk”.

Głównym tematem rozmowy było pojednanie polsko-rosyjskie (17 sierpnia 2012), które miało przyczynić się do zażegnania konfliktów między Polakami a Rosjanami, zarówno na tle religijnym, jak i historyczno-politycznym.

Arcybiskup przekazał nam najważniejsze cele i nadzieje związane z pojednaniem, podsumował stanowiska, jakie przyjęły obie strony , a także wyraził opinię własną. Dowiedzieliśmy się, jakie kroki powinny podjąć władze oraz społeczeństwo, by w końcu rozwiązać spór polsko-rosyjski.

Oprócz tego, mieliśmy,  jedyną w swoim rodzaju, okazję do zapoznania się z wieloma interesującymi faktami z życia samego Metropolity Gdańskiego oraz wydarzeniami w Polsce, które miały miejsce w niedalekiej przeszłości, ale rzadko się o nich wspomina.

Koniec spotkania poświęcony został rozmowie o lekcjach religii w szkołach jak i działalności jego Ekscelencji i Archidiecezji Gdańskiej.

Spotkanie z arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim dało nam możliwość spojrzenia na pojednanie polsko-rosyjskie z innej strony niż prezentowanej w mediach, co skłoniło nas do zastanowienia się nad ponowną oceną tej sprawy.

Autorka: Dominika Turska