Nagroda dla nauczyciela Topolówki | Topolówka

Nagroda dla nauczyciela Topolówki

Autor: Robert, 26. Październik 2012

W dniu 22 października 2012 r. nauczyciel języka hiszpańskiego w III LO, Moises Gutierrez Raimundez otrzymał nagrodę za książkę pt. Kot Kolor, która to zdobyła tytuł książki roku w kategorii wydawnictw dla dzieci w konkursie Światowego Związku Esparantystów i została nagrodzona podczas 97. Kongresu Esparantystów w Hanoi w Wietnamie. Wręczenie nagrody odbyło się w Oddziale Gdańskim PZE w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.
Wszystko zaczęło się od warsztatów z młodzieżą w VII LO w Białymstoku gdzie Moises w ramach asystentury językowej programu Comenius, prowadził zajęcia z języka angielskiego i hiszpańskiego oraz uczestniczył w ćwiczeniach rysunku w klasach plastycznych. Pomysł na bajeczkę „Kot Kolor” narodził się po wystawie Józefa Wilkonia, ilustratora książek dla dzieci i rzeźbiarza, którą można było zobaczyć w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.
Książka została przygotowana w czterech językach: angielskim, polskim, niemieckim i esperanto, a także z wkładką w alfabecie Braille’a. Jej wydanie było związane z projektem Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku „Kot(d) dla tolerancji”, który uczy tolerancji dla inności.

Twórca esperanto Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się i spędził w Białymstoku dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych. Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto („mający nadzieję”), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku. Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto. W 2009 roku Białystok był miejscem 94. Światowego Kongresu Esperantystów. Impreza zorganizowana została wówczas w tym mieście w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa.