Spotkanie z radnym Wiesławem Kamińskim | Topolówka

Spotkanie z radnym Wiesławem Kamińskim

Autor: Redakcja, 15. Październik 2012

W piątek 28.09.2012 odbyło się spotkanie Klubu Myśli Politycznej „Stańczyk” z gdańskim radnym, a także absolwentem Topolówki, panem Wiesławem Kamińskim, który opowiedział nam o sprawach związanych z polityką naszego miasta.

Jako pierwsze padło pytanie dotyczące ostatnich wydarzeń w PiS-ie, w których główną rolę odgrywał radny, będący również szefem partii w Radzie Miasta. Doszło bowiem do konfliktu między nim a Andrzejem Jaworskim przewodniczącym PiS w okręgu gdańskim, którego przyczyną jak donoszą gazety, były „patologiczne działania”. Nasz gość unikał jednak ponownego użycia tego sformułowania i jak stwierdził, za nieporozumieniami stał brak lojalności w klubie, objawiający się ciągłymi scysjami oraz niezgodnością w podejmowaniu decyzji,chociaż w Radzie Miasta zasiada jedynie 7 członków PiS. Nie godząc się na takie warunki współpracy, pan Kamiński zawiesił swoje członkostwo w partii i na chwilę obecną jest radnym bezpartyjnym.

Pan Kamiński był jednym z współzałożycieli PO. Pełnił funkcję pierwszego przewodniczącego tej partii w naszym mieście. Dzisiaj jest zdecydowanym opozycjonistą, mimo że wie jaką cenę może za swoje poglądy zapłacić. Jak twierdzi już raz został pozbawiony pracy z powodów politycznych. Przyznał także, iż wierzy w istnienie sitwy gdańskiej, która jak stwierdził radny, jest wyjątkowa na tle innych układów, gdyż w tym przypadku władza lokalna przenika się z władzą centralną. Pytany o szczegóły radny zachęcał do analizy za pomocą Internetu dotyczącej Prezesów spółek miejskich i ich drogi zawodowej czy politycznej. W sprawie skandalu Amber Gold stwierdził ,że bez politycznego parasola ochronnego ta afera nie mogłaby się wydarzyć. . Tutaj chciałoby się zadać pytanie, co łączy polityków z biznesmenami, inwestorami, czy prezesami wielkich firm, ale to nie jest konieczne, ponieważ każdy wie, że chodzi o pieniądze i o władzę.

SSkończywszy rozmowę o wielkiej polityce, przeszliśmy do kwestii związanych ze sprawami lokalnymi, dotykających nas – mieszkańców Gdańska. Tutaj, oczywiście, podjęty został temat Rady Miasta. Pan Kamiński opowiedział nam trochę o pracy radnego i działaniach podejmowanych przez władze Gdańska w celu poprawy życia lokalnej ludności. Z tej rozmowy wywiązała się bardzo interesująca dyskusja, nasz gość chciał wiedzieć, jakim, według nas, powinien być dobry radny. Z naszych wypowiedzi wynikło, iż nie oczekujemy zbyt wiele od radnego, wystarczy, aby zawsze robił co w jego mocy, by pomóc mieszkańcom swojego miasta.

Wciąż pozostając w temacie Gdańska, pan Wiesław Kamiński podzielił się z nami swoją opinią na temat lokalnego dziennikarstwa. Według niego nie jest ono na tyle rozwinięte, by móc upowszechniać wśród szerszej grupy mieszkańców informacje o działaności władz oraz opozycji w mieście. Brak autorytetów opiniotwórczych może stanowić problem dla Gdańska, gdyż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co się naprawdę dzieje i nie jest do końca zaangażowanych w tutejsze życie społeczne.

Nasze spotkanie zakończyliśmy krótką dyskusją na temat działalności młodzieży w polityce, która jak się okazało nie jest pochwalana przez radnego. Przestrzegał przed szybkim angażowaniem się w działalność polityczną. Uważa , że najpierw trzeba zdobyć dobre wykształcenie i dorobek zawodowy. Kilkakrotnie ironicznie powtarzał ,że PO udał się tylko jeden program rządowy, którego beneficjentem jest młodzieżówka PO o nazwie ,, moja partyjna pierwsza praca’’. Na pamiątkę nasz gość otrzymał kubek z logo Klubu Myśli Politycznej „Stańczyk” i podpisał zdjęcie, które wkrótce trafi na powstającą tablicę osobistości ze świata polityki, które odwiedziły naszą szkołę.

Dominika Turska