Realcja ze spotkania z posłanką Agnieszką Pomaską | Topolówka

Realcja ze spotkania z posłanką Agnieszką Pomaską

Autor: Redakcja, 10. Grudzień 2012

Na ostatnim spotkaniu Klubu Myśli Politycznej „Stańczyk” gościła posłanka na Sejm RP pani Agnieszka Pomaska – przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej a także przewodnicząca Platformy Obywateskiej w Gdańsku.  W czasie dyskusji poruszyliśmy tematy związane z Unią Europejską, polską polityką, a także sprawami lokalnymi.

Naszą dyskusję ropoczęliśmy od bieżących spraw związanych z budżetem Unii Europejskiej.  Pani Pomaska przedstawiła nam obecną sytuację ekonomiczną.  Jak się dowiedzieliśmy, faktycznie mamy doczynienia z kryzysem gospodarczym wśród krajów członkowskich, skutkującym, na przykład, wysokim poziomem bezrobocia, między innymi w Grecji czy w Hiszpanii.

Poruszony został także temat ostatnich negocjacji w sprawie budżetu Unii Europejskiej w czasie, których podjęte zostatną decyzje dotyczące zatrzymania owego kryzysu i ratowania bankrutujących państw. By tego dokonać potrzebne będą tak zwane cięcia w budżecie, co jest przedmiotem sporów wśród krajów członkowskich nie pozwalających dojść do konsensusu. Z tego powodu ostatnie negocjacje zakończyły się fiaskiem.

13 stycznia odbędzie się następne posiedzenie podczas, którego najprawdopodobniej dojdzie do porozumienia. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla Polski, ponieważ trwają także negocjacje nad wysokością funduszy, które zostaną nam przeznaczone  – kwota waha się między 65 a 80 mld euro.

Poruszyliśmy także kwestię rządów Platformy Obywatelskiej. Pani Pomaska przedstawiła nam obecny program partii – Plan Dla Polski. Jego głównymi założeniami są zmiany w trzech sektorach: rodziny, pracy oraz inwestycji.

Dla Platformy polityka prorodzinna stanowi bardzo ważny aspekt rozwoju społecznego Polski, ponieważ w chwili obecnej mamy doczynienia z niskim przyrostem naturalnym, ze starzeniem się społeczeństwa, co może spowodować katastrofalne skutki dla gospodarki naszego kraju.

Kolejne zmiany będą dotyczyły pracy w Polsce. Rząd ma wprowadzić wiele udogodnień dla przdsiębiorców, co zachęci ludzi do zakładania własnych firm. Planowane także są zmiany w strukturze działalności Urzędów Pracy oraz w sposobie rozliczania ilości przepracowanego czasu.

Program inwestycji dotyczy między innymi dalszej modernizacji dróg i kolei, rozwoju edukacji i armii. Pieniądze zostaną także przeznaczone na poszukiwanie i eksploatację złóż gazu łupkowego oraz na rozbudowę sektora energetycznego.

Mieliśmy także okazję omówić głośną ostatnio sprawę żywności genetycznie modyfikowanej. Zewsząd słychać sprzeciw wobec przyjęcia ustawy ws. GMO, jednak według pani Pomaski, taką reakcję spowodowała deinformacja. Polska powinna dostosować się do standardów narzucanych przez Unię Europejską, jest to jeden z warunków stawianych krajom członkowskim. Później jednak można przyjąć rozporządzenie dotyczące wycofania roślin zmodyfikowanych genetycznie.

Na koniec przeszliśmy do tematów związanych z polityką lokalną. Nasza rozmowa dotyczyła głównie tzw. ustawy śmieciowej, która ostatnimi czasy budzi wiele sprzeciwu wśród mieszkańców Gdańska. Przedmiotem sporu są opłaty za wywóz i utylizację odpadów z gospodarstw domowych. Władzom zostały przedstawione cztery sposoby naliczania kwoty do zapłaty uzależnine od: powierzchni lokalu, od ilości zużytej wody, od ilości mieszkańców lub metoda ryczałtowa, wyrównująca koszta wszystkich lokali. W porównaniu do reszty, jedynie ostatni sposób wydaje się być najbardziej sensownm, jednak wielu mieszkańców uważa go za niesprawiedliwy, ponieważ będą pokrywać rachunki osób, które nie zapłacą za wywóz śmieci. Póki co, nie została podjęta ostateczna decyzja, a Rada Miasta liczy na znalezienie nowego, lepszego pomysłu na rozwiązanie tej sprawy.

Dominika Turska