Westerplatte w wykładzie Andrzeja Drzycimskiego | Topolówka

Westerplatte w wykładzie Andrzeja Drzycimskiego

Autor: Redakcja, 28. Styczeń 2013

21 stycznia mieliśmy okazję gościć w naszej szkole dziennikarza, historyka i działacza opozycji w okresie PRL, p. dr. Andrzeja Drzycimskiego, który wygłosił wykład na temat obrony Westerplatte dla uczniów klas humanistycznych oraz członków Klubu Myśli Politycznej „Stańczyk”.

Doktor Drzycimski w latach 1990-1994 był rzecznikiem prasowym prezydenta Lecha Wałęsy. Od wielu lat zajmuje się badaniem wydarzeń, które opisał w swojej książce „Westerplatte 1939. Przed szturmem”

Zanim przeszliśmy  do kwestii związanych z walkami, zostaliśmy zapoznani z przedwojennymi dziejami Westerplatte. Jeszcze przed wydarzeniami z września 1939 roku był to tętniący życiem kurort, do którego przybywali turyści by odpocząć nad morzem.

Następnie doktor Drzycimski przeszedł do omówienia oblężenia Wojskowej Składnicy Tranzytowej.  Wykład naszego gościa był niezwykle ciekawy, gdyż przedstawione  zostały nam nie tylko fakty związane z przebiegiem walk Polaków z Niemcami, ale dodatkowo mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, o których nie wspomina się w naszych podręcznikach do historii.

Bardzo interesującym aspektem było także odniesienie się dr. Drzycimskiego do poszukiwania źródeł informacji dotyczących historii Westerplatte. Opowiedział nam między innymi o znalezieniu fotografii, dzięki którym poznał nazwiska fotografów przybyłych do Polski na pokładzie Schleswiga-Holsteina. Wśród nich był także  osobisty fotograf Adolfa Hitlera – Heinrich Hoffman.

Wykład dał nam możliwość zapoznania się z historią miejsca, w którym rozpoczęła się II wojna światowa, zaprezentował inne, głębsze spojrzenie na wydarzenia na Westerplatte we wrześniu 1939 roku.