„Stańczyk” w Brukseli | Topolówka

„Stańczyk” w Brukseli

Autor: Krzys25, 19. Maj 2013

W dniach 11- 15 maja 2013 roku troje członków Klubu Myśli Politycznej „Stańczyk”, Anna Korczyńska (IIA), Piotr Ratusznik (IC) i Filip Pilarski (IIC), uczestniczyło w wizycie studyjnej w Brukseli zorganizowanej przez europosła Jarosława Wałęsę.

Pierwszy dzień wizyty upłynął na zwiedzaniu historycznej części Brukseli. Symbole historycznej roli miasta – Grand Place, katedra czy Pałac Sprawiedliwości wywarły na uczestnikach duże wrażenie. Następnego dnia celem była Brugia, niewielkie miasto ok. 100 km od Brukseli.  Miasto pełne gotyckich kościołów, starych kamienic, poprzecinane kanałami rzecznymi jest jedną z największych atrakcji turystycznych Belgii.

Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim. Naszym przewodnikiem był europoseł, p. Jarosław Wałęsa. Opowiadał o swojej pracy w unijnych strukturach, w komisjach parlamentu: petycji, handlu zagranicznego oraz rybołówstwa. Niestety, sala posiedzeń Europarlamentu była niedostępna dla zwiedzających z powodu uszkodzonego sufitu. Uczestnicy wizyty mogli także dowiedzieć się na czym polega rola instytucji unijnych w życiu politycznym i społecznym oraz jak wygląda proces legislacyjny w strukturach UE. Na zakończenie nasi koledzy zwiedzili Parlamentarium- multimedialne muzeum pokazujące historię integracji europejskiej oraz przedstawiające stopień skomplikowania instytucji Unii Europejskiej.

W imieniu uczniów naszej szkoły, a szczególnie członków KMP „Stańczyk”, pragniemy serdecznie podziękować Panu Posłowi Jarosławowi Wałęsie za zorganizowanie tej wizyty.