Biologia we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim | Topolówka

Biologia we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim

Autor: Redakcja, 8. Maj 2013

Tydzień 22 – 26 kwietnia obfitował w ciekawe zajęcia dla uczniów szczególnie zainteresowanych biologią.
W ramach programu Zaproś naukowca do szkoły we środę 24 kwietnia grupy HL z klasy 2 IB uczestniczyły w wykładzie Jak i czym oddychają rośliny?poprowadzonym przez dr Annę Aksmann, adiunkta w Katedrze  Fizjologii i Biotechnologii Roślin UG. Mogliśmy poznać m.in. tak zadziwiające zjawiska jak oddychanie niewrażliwe na cyjanek, termogeneza roślin czy też
klimakterium owoców. We czwartek 25 IV licznie zgromadzona publiczność z klasy 1b i 2IB (grupy biologiczne HL, SL oraz psychologia) wysłuchała poprowadzonego ze swadą przez dr Dorotę Myślińską wykładu Metody obrazowania struktury i funkcji mózgu.
Po przedstawieniu rysu historycznego wczesnych metod neurochirurgicznych (np. trepanacja na żywo) wszyscy ucieszyli się, że żyją w obecnych czasach, kiedy to można korzystać z dobrodziejstw takich wynalazków jak funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy, magnetoencefalografia, pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa czy też tomografia emisyjna pojedynczych fotonów. Naukowców zaprosiła do naszej szkoły p.Hanna Szarafińska, opiekę nad uczniami sprawowały także p. Katarzyna Radzikowska i p. Agnieszka Jaśkiewicz.
W dniu 24 kwietnia klasa II B biologiczno-chemiczna uczestniczyła w warsztatach Świat wirusów, bakterii i komórek ludzkich w mikroskopie elektronowym, które odbyły się na Uniwersytecie Gdańskim w Laboratorium Mikroskopii Elektronowej w budynku przy ul.Kładki 24 w Gdańsku. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy warsztatowe. Zajęcia prowadziły p.dr Magdalena Narajczyk oraz mgr Malwina Richert. Warsztaty zostały zorganizowane przez p. Annę Osieczko.