Związki parnerskie – konieczność czy temat zastępczy? | Topolówka

Związki parnerskie – konieczność czy temat zastępczy?

Autor: Kuba Wasak, 23. Czerwiec 2013

W ciągu ostatnich lat jednym z najczęściej poruszanych przez media tematów jest adopcja dzieci przez pary homoseksualne. Prawo to, obowiązuje obecnie w 14 krajach[1]. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał w lutym bieżącego roku orzeczenie, iż dyskryminującym jest prawo uniemożliwiające parze homoseksualnej adopcję dziecka[2]. Jednak to nie o adopcję dzieci przez pary homoseksualne toczy się w Polsce spór. Jesteśmy w trakcie debaty, którą Dania zakończyła w 1989 roku. Związki partnerskie – czy są one koniecznością? A może służą jedynie jako temat zastępczy na scenie politycznej?

Zorganizowane przez Klub Myśli Politycznej 10 czerwca 2013 roku spotkanie miało sprawić, aby uczniowie pełniej zrozumieli argumenty stawiane przez obie strony konfliktu. Poruszony 12 kwietnia temat, który zdominował dyskusję o roli kościoła w życiu społeczeństwa stał się również u nas w szkole przedmiotem licznych dyskusji. Zaproszenie na tę, budzącą wiele kontrowersji, debatę przyjęli z ochotą dwaj politycy głoszący sprzeczne z sobą poglądy. Stronę konserwatywną, przekonaną, iż związki partnerskie są jedynie celowym działaniem rządu, który stara się w ten sposób odwrócić uwagę społeczeńśtwa od poważnych problemów Polski (m.in. wysokiej stopy bezrobocia wynoszącej około 14%[3]) reprezentował poseł Andrzej Jaworski(Prawo i Sprawiedliwość). Jego oponentem w debacie zgodził się zostać poseł Robert Biedroń(Ruch Palikota), który opierając się na artykule 32 Konstytucji Rzeczpospolitej podejmował próby przekonania oponenta, iż przyznanie parom żyjącym w związkach partnerskich podstawowych praw mogących zapewnić im opiekę nad partnerem w momencie zagrożenia jego zdrowia lub życia nie jest jedynie spełnieniem marzeń wielu Polaków, ale również ich oczywistym prawem.

Nieuregulowana na terenie Polski kwestia prawna dotycząca związków partnerskich  umożliwia partiom politycznym interpretowanie prawa na swoją korzyść. Zarówno poseł Jaworski jak i poseł Biedroń wspierali swoje wypowiedzi wiarygodnymi danymi, które jednak pozostawały wobec siebie sprzeczne. W pełni przygotowani do debaty, na oczach dyrekcji i uczniów naszej szkoły, politycy nie przebierali w środkach służących do potwierdzenia swoich racji. Poseł Jaworski opierał się na danych opini publicznej wskazujących na tendencję Polaków do nieakceptowania homoseksualizmu – 46% według  Pew Research Center[4], natomiast poseł Biedroń przytoczył przegłosowanie ustawy o małżeństwach homoseksualnych w zarządzanej przez partię konserwatywną Wielkiej Brytanii. Obydwóch posłów zgodziło się jednak, iż obecnie strach i niechęć wobec małżeństw homoseksualnych jest w Polsce zbyt duża, by poruszać tą kwestię. Konserwatywne społeczeństwo z trudem jest w stanie zaakceptować i ofiarować parom żyjącym w związkach partnerskich prawo do dbania o chorego, lub umierającego partnera. W końcu nie zapominajmy o stanowisku wielu Polaków z ministrem Gowinem na czele – związki partnerskie sprzeczne są z artykułem 18 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej[5]. Może więc nie istnieje w Polsce realny problem związany ze związkami partnerskimi, a debata na ten temat jest jedynie jedną wielką demagogią?

Zofia Tykwińska

Zdjęcia z debaty można zobaczyć TUTAJ