Podsumowanie XIII edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Część I | Topolówka

Podsumowanie XIII edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Część I

Autor: Robert Okuła, 26. Styczeń 2015

Topolówka osiągnęła historyczny sukces, grupa „Topolówka 23″ w składzie: Zuzanna Dąbrowska, Marta Borkowska, Kinga Śliwińska, Adrianna Piasta z klasy  1 B zajęła II miejsce i otrzymała zaszczytny tytuł Laureata konkursu.
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG), organizowana jest przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, patronat nad konkursem objęły Ministerstwa Gospodarki i Edukacji Narodowej, gra korzysta z giełdowego portalu GPW Trader i odbywa się w realnych warunkach giełdowych. W tegorocznej edycji w rywalizacji wzięło udział blisko 23 000 osób z 800 szkół a rywalizacji trwała 3 miesiące. W trakcie gry były tzw. premie lotne, jedną z nich zdobyła grupa Topolówka w składzie: Dominika Kaim, Eliana Dudek, Marta Gudyka, Agata Wojnicz.
Gratulujemy naprawdę wielkiego sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć.
Uroczyste zakończenie XIII edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, połączone z rozdaniem nagród i dyplomów zwycięzcom i wyróżnionym odbędzie się w kwietniu 2015 r na gościnnym parkiecie GPW w Warszawie.
W rozwinięciu linki do artykułów prasowych i relacja grupy.

Relacja:
Strategia klubu Topolówka 23 w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej

Zaczynając Szkolną Internetową Grę Giełdową nie wiedziałyśmy o giełdzie praktycznie nic. Pan na pierwszych lekcjach  nam wytłumaczył, na czym to  polega . Zastanawiałyśmy się, jak to będzie. Postanowiłyśmy obrać taktykę prób i błędów, czyli po prostu spróbować coś kupić i zobaczyć, co z tego wynika. Starałyśmy się, żeby nasze inwestycje nie były zbyt wartościowe. Każda z nas próbowała swoich sił, jednak nie zawsze efekty były takie, jakich oczekiwałyśmy. Wręcz w pewnym momencie trochę straciłyśmy. 

Później rozpoczął się kurs e˗learningowy. Z każdym quizem poznawałyśmy coraz lepiej mechanizmy giełdowe i zaczęłyśmy się tym interesować. Zaczęłyśmy sprawdzać wykresy spółek i rekomendacje oraz próbować inwestować w to, co wydawało się obiecujące w taki lub inny sposób. Między innymi poznałyśmy Krótką Sprzedaż, na której oparłyśmy nasz późniejszy sukces. Początkowo było to dla nas trochę niezrozumiałe, ale, jak ze wszystkim, po prostu potrzeba trochę czasu.

Pewnego razu, trochę przypadkiem, postanowiłyśmy wziąć LPP w Krótką Sprzedaż. Wpierw traciłyśmy trochę pieniędzy na tym, lecz jedno wydarzenie (rezygnacja wiceprezesa) zmieniło wszystko. Szybko odrobiłyśmy straty, a wartość naszego portfela dynamicznie wzrosła. Nasze zainteresowanie tą grą wzrosło wtedy jeszcze bardziej. Coraz chętniej obserwowałyśmy zmiany zarówno w naszym portfelu, jak i na całej giełdzie. 

Jednak nie opierałyśmy się tylko na jednej spółce, ale inwestowałyśmy po trochu w różne. Czasem przynosiło nam to wzrost, a czasem spadek. Przed nowym rokiem postanowiłyśmy zrobić trochę porządków i posprzedawałyśmy niepotrzebne rzeczy, zakupiłyśmy inne, wzięłyśmy więcej LPP w krótką sprzedaż. Uważnie obserwowałyśmy wszystkie zmiany na giełdzie i dostosowywałyśmy się do nich 

Końcowy efekt, czyli 40% wzrost, zawdzięczamy głównie właśnie spadkom w LPP ,  cenom miedzi (KGHM) oraz naszemu opiekunowi, Jackowi Brzezińskiemu, który zawsze służył nam dobrą radą, kiedykolwiek miałyśmy jakieś wątpliwości, pytania czy czegoś nie rozumiałyśmy. 

Topolówka 23