Nasi uczniowie w rejsie Szkoły pod Żaglami | Topolówka

Nasi uczniowie w rejsie Szkoły pod Żaglami

Autor: Redakcja, 19. Czerwiec 2015

Gd. Szk. p. ŻDo I edycji Gdańskiej Szkoły pod Żaglami zostało zakwalifikowanych pięcioro uczniów z naszej szkoły:
1. Marta Borkowska, kl. 1B
2. Magdalena Brzezińska, kl. 1A
3. Jan Klepaczko, kl. 1A
4. Olga Kolczyńska, kl. 1A
5. Kamil Muszkiewicz, kl. 1A
W rejsie weźmie udział łącznie 12 młodych ludzi z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. Więcej informacji: http://www.zaruski.pl/doc_507.html
Gratulujemy i życzymy fantastycznych przeżyć!

Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.
„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem, przez 2 morza, 4 kraje, 5 portów, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.
Będzie to najdłuższy rejs gdańskiego żaglowca po jego odbudowie przez Miasto Gdańsk. Będzie to także nawiązanie do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).
Rejs zaczynamy 23.08. od zwiedzania Londynu i szkolenia żeglarskiego, a po wyjściu w morze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast (Londyn, Oslo, Kopenhaga, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.