Comenius Project | Topolówka

Comenius Project


O projekcie „Sounds of Europe”:

Comenius to jeden z czterech programów sektorowych Programu „Uczenie się przez całe życie” finansowanych przez Unię Europejską. Projekt polega na wymianie pomiędzy uczniami Topolówki a szkołami z 31 krajów Europejskich, które razem z Polską uczestniczą w tym przedsięwzięciu. Każdy kraj prezentuje swoją ojczyznę i unikatową kulturę. Zawiera się w tym pokaz tańca, strojów ludowych, instrumentów, piosenek, przysmaków, ciekawostek oraz samą integrację z uczestnikami z zagranicy. Wszystkie aspekty prezentacji związane z muzyką są częścią projektu Sounds of Europe. Pomysł ów projekt pojawił się w trakcie kursu Language and Culture w Trinity Colege w Dublinie finansowanego ze środków Uni Europejskiej, w którym uczestniczyła koordynator IB pani Alina Spychała. Kurs ten odbył się w lipcu 2009 roku. Projekt otwarty jest dla każdego ucznia z Topolówki, natomiast kładzie się nacisk na uczniów IB oraz sekcji hiszpańskiej.

Cel:

Projekt ten, w którym nasza szkoła czynnie bierze udział, ma na celu rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości. Pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
Więcej informacji na stronie Comeniusa

Comenius 2012-2014!

Young People Eating Habits (YEAH) to nasz nowy projekt Comenius 2012 – 2014

Naszymi partnerami są:

 1. BG/BRG Dreihackengasse z Graz w Austrii
 2. Det Frie Gymnasium z Kopenhagi w Danii
 3. Evangelisches Heidehof – Gymnasium w Stuttgarcie w Niemczech
 4. I.E.S. Hermanos Machado w Sewilli w Hiszpanii

Feel free to discover the presentations prepared by students:Comenius 2011:

W 2011 roku klasa pre-IB oraz druga klasa sekcji hiszpańskiej miała okazję gościć u siebie uczestników z Hiszpanii, Portugali oraz Austrii. Młodzież posiadła możliwość zapoznania się już przed przyjazdem, gdyż wzajemnie wymienili się adresami mailowymi i korespondowali ze sobą by już na miejscu wiedzieć co nieco o sobie. Wszystko przebiegało tak szybko, a każdy chciał się nacieszyć tym wyjątkowym spotkaniem. We wtorek 05.04.11r. przylecieli do nas Hiszpanie oraz Portugalczycy, których młodzież odebrała z lotniska. Nazajutrz zorganizowana została wycieczka po Oliwie oraz przejazd do Sopotu. Wieczorem przylecieli Austriacy. Czwartkowy dzień rozpoczął się od gry integracyjnej na boisku szkolnym w której można było zapoznać się ze wszystkimi uczestnikami. Po wejściu do budynku szkoły, Pani Dyrektor Bożena Ordak przywitała wszystkich chlebem i solą według Polskiego zwyczaju. Potem wszyscy zmierzyli w stronę auli gdzie rozpoczęły się prezentacje poszczególnych krajów. Po południu cała wycieczka udała się do muzeum Europejskiego Centrum Solidarności na wystawę „Drogi do wolności”. Pod wieczór na auli odbył się pokaz taneczno-wokalny kaszubskiego zespołu regionalnego „Koleczkiowanie”. W piątek 08.04.11r. odbyły się pokazy w ramach programu Sounds of Europe. Każdy kraj tańczył narodowe tańce, pokazywał charakterystyczne instrumenty oraz śpiewał piękne piosenki. Niektóre grupy porywały całe tłumy widzów tak, że cała aula tańczyła ludowe tańce. Na wspólny obiad wszyscy udali się do Dworku Oliwskiego. Następnego dnia został zorganizowany wyjazd do Szymbarku, gdzie można było wejść do domku „do Góry nogami” czy zwiedzić Dom Sybiraka.  Atrakcją był także największy fortepian świata, kapela kaszubska i ognisko z kiełbaskami. A następny dzień to już smutne pożegnania. Do zobaczenia w Portugalii!

Nauczyciele zaangażowani w projekt:

 • Pani Profesor Maria Dominguez Leonsegui – koordynator Europejski projektu
 • Pani Dyrektor Bożena Ordak – wspomagająca projekt
 • Pani Profesor Małgorzata Klimek – koordynator szkolny projektu w III LO
 • Pani Profesor Renata Kolecka – koordynator finansowy projektu
 • Pani Profesor Alina Spychała – koordynator IB, pomysłodawaca projektu, odpowiadająca za sprawy organizacyjne
 • Nauczyciele Wspomagający:
  • Pani Profesor Joanna Świąder
  • Pani Profesor Anna Orłowska
  • Pan Profesor Miguel Antonio Pérez Mejía
  • Pan Profesor Mojses Gutierrez Raimundez
  • Pan Profesor Tomasz Szpakowski
  • Pani Profesor Ewa Ptaszyńska


Topolówkowicze w Portugalii:

Integracja europejska. To, jak mogłoby się wydawać, bardzo ogólne pojęcie, przez wielu kojarzone wyłącznie z reklam społecznych bądź urzędowych broszur, dla uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, przybiera zupełnie nowy wymiar. Po raz kolejny, „Topolówkowa” grupa (Katarzyna Częścik, Alicja Wiśniewska, Aleksandra Piechowiak, Anna Jagodzińska, Marta Janczewska, Michał Ołowski, Paweł Nagórski, Jakub Bogucki) wzięła udział w europejskiej inicjatywie edukacyjno-kulturalnej „Comenius”, która zakłada współpracę czterech szkół: austryjackiego Dreihackengasse Musikgymnasium z Grazu, hiszpańskiej IES Hermanos Machado z Sewilli, trójmiejskiej Topolówki oraz portugalskiej Escola Secundaria de Vilela (okolice Porto), gdzie miała miejsce tegoroczna edycja projektu.
      W ramach spotkania zespoły z poszczególnych krajów miały za zadanie przygotować program prezentacji o kraju i regionie, z którego pochodzą. Uczniowie III LO, wspierani przez nauczycieli koordynujących przebieg całego przedsięwzięcia, postanowili przybliżyć ogólną wiedzę dotyczącą polskiej historii, tradycji, a także bieżących zagadnień natury ekonomicznej, społecznej i politycznej. Całość prezentacji została dopełniona barwnym programem artystycznym, na który składało się m.in wykonanie niezapomnianych dla Polaków „Murów” Jacka Kaczmarskiego oraz pokaz charakterystycznego kaszubskiego tańca – „welewetki”. Ta niecodzienna synteza „sztuk”, spotkała się z wyjątkowo entuzjastyczną reakcją zgromadzonej publiczności. Ta, zachęcona występem, aktywnie i ochoczo uczestniczyła w kolejnej części pokazu, czyli warsztatach tanecznych.
      Portugalskie spotkania nie miały wyłącznie charakteru promocyjnego. Kolejne kluczowe aspekty „Comeniusa” to ukazywanie codziennego życia w różnych krajach oraz zawieranie nowych znajomości. Realizując ten projekt, nasi partnerzy z Vileli zakwaterowali wszystkich uczniów u miejscowych rodzin, które poświęcając cały swój wolny czas, starały się pokazać gościom Portugalię z jak najlepszej i najpiękniejszej strony. Ponadto gospodarze „Comeniusa” organizowali szereg interesujących zajęć, opartych na bezpośredniej współpracy poszczególnych grup językowych, na przykład wspólne treningi sportowe, czy wycieczki edukacyjne choćby do pobliskiego Porto.
      Pięciodniowy wyjazd pozostawił wiele niezapomnianych wrażeń. Rezultat tej edycji „Comeniusa” przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów i uczestników, głównie za sprawą dużych nakładów pracy organizacyjnej, zarówno strony portugalskiej, nie umiejszając przy tym roli pozostałych koordynatorów wykonawczych projektu. Jednak prawdziwym zwieńczeniem „Comeniusa” 2011, są międzykulturowe i międzynarodowe przyjaźnie młodych ludzi, które z pewnością zaowocują w przyszłości umiejętnością dialogu, otwartością na innych, szukaniem sposobów rozwiązywania problemów z poszanowaniem odmienności drugiego człowieka.

Paweł Nagórski

III LO Gdańsk „Topolówka”

Comenius1

Fot. Warsztaty taneczne w miejscowości Vilela.

Comenius2

Fot.  Zwiedzanie klasztoru w Vileli.