Michał Kucewicz o IB | Topolówka

Michał Kucewicz o IB


Michał Kucewicz odpowiada na pytania uczniów, które pojawiły się po Jego wykładzie w Topolówce.

1.Czy IB pomogło Panu w studiowaniu za granicą?

Na pewno ułatwiło dostanie sie na Cambridge i ogólnie ułatwia aplikację na brytyjskie i amerykańskie uczelnie – IB jest bardzo rozpoznawane na zachodzie a w Anglii np. jest traktowane, jako program dla szczególnie ambitnych. Podejście IB do nauczania jest zbliżone do podejścia zachodniego (krytyczne myślenie raczej niż zapamiętywanie, eseje raczej niż testy) – bardziej chodzi o wykształcenie pewnych narzędzi niż przyswojenie ton wiedzy.

2.Ile punktów uzyskał Pan z matury?

40/45 – taki był typowy próg przyjęcia na Cambridge/Oxford plus 7, 7, 6 z poszczególnych przedmiotów istotnych dla kierunku.

3. O co pytano Pana na interview?

Pytania dotyczyły mojej pracy badawczej, którą wysłałem wraz z aplikacja (mój Extended Esej z biologii). Miałem rozmowę telefoniczna z biologiem i chemikiem. Pamiętam tez jakieś podstawowe przeliczenia jednostek. Ogólnie sprawdzają wiedze w zakresie programu IB z paroma pytaniami ponadprogramowymi, (ale raczej nic, czego by nie było w podręcznikach do IB).

4. Czy trudno było dostać sie na Cambridge?

Bardzo ważna jest praca, którą sie wysyła w aplikacji (na jej podstawie mogą zaprosić na interview albo nie). Sam Interview nie jest aż tak straszny jak sobie można wyobrazić – Anglicy są naprawdę przesadnie mili i kulturalni (i dlatego czasami nie do końca szczerzy). Główny trud to zdać maturę na wymagane minimum, ale z tego, co pamiętam sporo osób przekracza 40 pkt. w Topolowce.

5.Jak wspomina Pan studiowanie w Cambridge? Jak wyglądają studia na takiej renomowanej uczelni, to „sucha” nauka czy głównie badania? Jaka atmosfera? Co najbardziej zdziwi Pana, kiedy się Pan tam znalazł?

Studia w Cambridge wspominam bardzo pozytywnie, jako okres pełen fascynującej pracy. Studia były bardzo wymagające, ale w ogóle niestresujące (w odróżnieniu od polskich studiów i zaliczeń). Jedyny stres wiązał sie raczej z mobilizującą ambicja, żeby uzyskać najwyższy stopień. Wszystkie kierunki wyglądają podobnie – oprócz wykładów porannych (każdy wykład trwał 50 minut), mieliśmy dużo ćwiczeń laboratoryjnych i Male sesje powtórkowe z pracownikami naukowymi uniwersytetu (w trzy-cztery osoby). Poza tym była cala masa dodatkowych wykładów z naukowcami z całego świata (najbardziej wspominam wykład Stephena Hawkinga i Richarda Dawkinsa). Na trzecim roku robi sie dłuższy projekt badawczy (taka praca licencjacka) na wybranym wydziale. Podsumowując, studia są bardzo ciekawie zorganizowane, tak ze student nie myśli tylko o tym, co trzeba zaliczyć czy zrobić, ale jest zachęcany do niezależnego wgłębiania sie w tematy, które go interesują. Najbardziej zdziwiła mnie międzynarodowa atmosfera uczelni -prawie polowa studentów na Cambridge jest spoza Wielkiej Brytanii.

6. Czy zderzenie kulturowe na uniwersytecie było duże? Czy łatwo było się odnaleźć?

Z racji tego, ze połowa studentów jest spoza KU, nie ma problemu ze zderzeniami kulturowymi. Są one traktowane bardziej, jako ciekawostka i szansa do poznania/podzielenia się inną kulturą.

7. Komu poleca Pan studia w Wielkiej Brytanii?

Osobiście uważam, z porównania relacji znajomych studiujących w Polsce i Europie, ze Wielka Brytania ma najlepszy system studiów w Europie (nie mam dobrego rozeznania, jeśli chodzi o studia w USA) . Polecam je każdemu, kto rozważa karierę naukową i nie tylko. Należy jednak pamiętać, że uczelnie brytyjskie potrafią znacznie różnić się poziomem i trzeba sprawdzać rankingi kierunków na poszczególnych uczelniach.

8. Czy ma Pan dużą swobodę w doborze tematów badań?

Na studiach licencjackich jest spory wybor tematów na prace licencjacka, bo badań jest dużo i sporo się w nie inwestuje (dużo więcej niż w Polsce). W studiach magisterskich i doktoranckich sporo zależy od badaczy, którzy są na uniwerku i polecam wybierać już wtedy nie uniwersytety, ale poszczególne grupy badawcze. W razie kolejnych pytań proszę wysyłać maile.

Życzę powodzenia!

Michał Kucewicz
Postgraduate Researcher
Matt Jones lab

University of Bristol
Centre for Neuroscience
School of Physiology & Pharmacology
Medical Sciences Building
University Walk
Bristol
BS8 1TD

http://www.bristol.ac.uk/phys-pharm/research/staffresearch/mattjones.html
pymtk@bristol.ac.uk