O Sekcji Hiszpańskiej! | Topolówka

O Sekcji Hiszpańskiej!


Klasy dwujęzyczne z językiem hiszpańskim funkcjonują w Polsce od roku 1991 na mocy porozumienia polskiego i hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji. Najpierw zostały wprowadzone w liceach, a po reformie systemu edukacji – także w gimnazjach. W Topolówce sekcja hiszpańska działa od roku szkolnego 2006/2007, dzięki inicjatywie ówczesnej dyrektor Grażyny Bogusz. Właśnie wtedy po raz pierwszy ogłoszono nabór do klasy zerowej. Oprócz sekcji hiszpańskiej istnieje możliwość uczenia się języka hiszpańskiego także w klasach o innym profilu.

Uczniom gimnazjum, którzy uczyli się języka hiszpańskiego, oferujemy kontynuację nauki w systemie trzyletnim, a uczniom rozpoczynającym naukę hiszpańskiego od podstaw – system czteroletni z klasą zerową, w której przede wszystkim intensywnie zdobywa się umiejętności językowe.

Uczniowie klasy zerowej mają 20 godzin języka hiszpańskiego tygodniowo. Dzięki temu szybko się uczą, by od pierwszej klasy uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez rodowitych Hiszpanów. Uczniowie zdobywają podstawową wiedzę wymaganą przez polski program nauczania, a ponadto dalej uczą się intensywnie języka hiszpańskiego oraz przedmiotów związanych z kulturą Hiszpanii – literatury, historii, geografii i sztuki. Dzięki temu mają możliwość studiowania zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii. Zdając maturę hiszpańską, można ubiegać się o stypendia na renomowanych uczelniach w Hiszpanii.


Dzięki pomocy Biura Radcy ds. Edukacji, będącego częścią hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, dysponujemy licznymi podręcznikami, słownikami, pomocami multimedialnymi i innymi materiałami dydaktycznymi ułatwiającymi pracę nauczycielom i uczniom.

Uczniowie naszej sekcji co roku korzystają ze stypendiów i programów edukacyjnych organizowanych i finansowanych przez Biuro Radcy ds. Edukacji. Wśród nich są:

  • dziesięciodniowe stypendium w Madrycie dla trójki najlepszych uczniów z klasy zerowej;

Fantastyczna przygoda. Najlepsze dziesięć dni moich wakacji. Wszystko świetnie zorganizowane. Genialni hiszpańscy przewodnicy i prowadzący doskonale przygotowani do pracy z młodzieżą. Niesamowita okazja do poznania Hiszpanii od podszewki: jej historii, geografii i ludzi – ich zwyczajów, tradycji, świąt, kultury i kuchni…

Paweł Wierzba

  • jednorazowe stypendium w wysokości 500 euro dla dwóch-trzech najzdolniejszych uczniów z każdej sekcji;
  • „pueblos abandonados” – projekt, w ramach którego młodzież z całej Europy uczestniczy w rewitalizacji małych, opuszczonych wiosek na terenie całej Hiszpanii;

Fantastycznym doświadczeniem w Umbralejo było to, że robiliśmy różne rzeczy po raz pierwszy w życiu: pracowaliśmy przy zwierzętach czy budowaliśmy mury. Poznałem fantastycznych ludzi, ciągle utrzymujemy kontakty, z niektórymi planuję nawet wspólne wakacje. Dzięki Umbralejo mogłem się przekonać, jacy są Hiszpanie, co robią w wolnym czasie, jak się zachowują. Nie mógłbym zapomnieć o najważniejszym – o oryginalnej hiszpańskiej kuchni. W Polsce nikt tak nie gotuje! Polecam wszystkim, którzy chcą lepiej poznać język, dobrze się bawić podczas wakacji, mieć przyjaciół z Hiszpanii, ale przede wszystkim mieć co wspominać do końca życia.

Krzysztof Kożyczkowski

  • festiwal teatralny dla sekcji dwujęzycznych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W roku 2008 spektakl grupy uczniów z Topolówki, reżyserowany przez Carmen Herrero i Miguela Mejię, zdobył drugie miejsce. W nagrodę uczniowie wzięli udział w finale konkursu w Budapeszcie;
  • letni obóz językowy we Wrocławiu;

Obóz językowy we Wrocławiu powinien spodobać się każdemu, kto lubi język hiszpański i Hiszpanię. To, co mi się najbardziej podobało, to kontakt z Hiszpanami. Zajęcia językowe prowadziła fajna i zabawna nauczycielka o imieniu Yvanka. Rozmawialiśmy na przeróżne tematy, śpiewaliśmy, ale także uczyliśmy się gramatyki. Na obozie poznałem wielu ciekawych ludzi z całej Polski.

Marek Prykaszczyk

  • liczne konkursy literackie, konkurs na najciekawszy blog oraz na plakat teatralny.

Raz do roku obchodzimy w Topolówce „Dzień Kultury Hiszpańskiej”, który przygotowuje klasa zerowa. Jest to świetna okazja do zaprezentowania swoich talentów plastycznych, wokalnych, tanecznych, a nawet kulinarnych, podczas imprez odbywających się na terenie szkoły.

Raz do roku organizowana jest wycieczka do Hiszpanii. Do tej pory zwiedziliśmy Kastylię, Kastylię – La Manchę, Andaluzję, Katalonię i Walencję. Byliśmy także w słonecznej stolicy – Madrycie.

Sekcja dwujęzyczna z językiem hiszpańskim daje uczniom bardzo ważny atut – znajomość języka i kultury Hiszpanii na najwyższym poziomie. Wiedza ta może stać się dla nich oknem na świat!